Еволюція виробів медичного призначення для захисту медичного персоналу. Профілактика гематоконтактних інфекцій у пацієнтів з невизначеним статусом

Євген Гріжимальський
к.мед.н, завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії пологового будинку «Лелека», асистент кафедри хірургії, анестезіології та інтенсивної терапії ІПО НМУ ім. О.О. Богомольця,
Директор з розвитку ГС «Національна спілка медичних сестер приватної практики».


Щороку реєструються випадки поранення використаними шприцами та голками серед медичного персоналу. Громадська спілка «Національна спілка медичних сестер приватної практики» провела дослідження даної проблеми та  розповідає, як діяти в таких ситуаціях і як мінімізувати дану проблему.

Зі збільшенням числа ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД зростає звернення їх по медичну допомогу. З огляду на особливості перебігу ВІЛ-інфекції, не можна з упевненістю заперечувати її відсутність у того чи іншого пацієнта. Для медичного персоналу кожен хворий повинен розглядатися як можливий носій вірусної інфекції. Існують професійні зараження серед медичних працівників. Ризик зараження серед медичних працівників, що мають справу зі спеціальними маніпуляціями, пов’язаними з пошкодженням пацієнта, складають 0,5-1%. В основному це лікарі хірурги, акушери, стоматологи і медичні сестри. Сьогодні відомо більше 20 різних збудників, що передаються парентеральним шляхом. Найбільш небезпечні з них вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), віруси гепатитів В і С, які можуть передаватися з кров’ю та іншими біологічними рідинами на всіх стадіях розвитку захворювання [1, 6].

Що робити, коли випадково вколовся використаною голкою?

Перш за все не панікуйте. Через поранення голкою можуть передаватися ВІЛ, гепатит В і С, герпес, малярія, сифіліс, дифтерія та ще кілька десятків інших парентеральних інфекцій. Але шанси зараження патогенами крові з голки дуже низькі. Є дані про ризики зараження серед медичних працівників.  Для гепатиту В вони становлять від 2% до 40%, гепатиту С — 3-10%. ВІЛ — 0,2-0,5% [6]. Ризики залежать від багатьох факторів: розміру голки, глибини проникнення, кількості крові, що потрапила при пораненні та концентрації в ній вірусу. Якщо поранення голкою відбулось поза межами медичної установи, то така голка не часто має залишки свіжої крові, а вірус, який міг бути в крові, зазнав впливу світла та температури. До того ж поранення не відбувається одразу після використання голки. Внаслідок цього ризики зараження від поранення голкою на вулиці зменшуються, на відміну від ситуації з медичними працівниками.

У будь-якому випадку треба діяти швидко для попередження ризиків зараження.

Якщо вкололися голкою:

 1. зачекайте, щоб кровотеча пройшла сама протягом декількох хвилин;
 2. промийте рану водою;
 3. не намагайтеся очистити рану або відсмоктувати кров;
 4. висушіть і заклейте рану пластирем;
 5. повідомте керівництво про випадок травми;
 6. вирушайте до найближчого травмпункту або кабінету довіри, чи центру ВІЛ/СНІДу (адреси центрів в містах України тут: https://bit.ly/2PmDsc0).

Далі лікар оцінить ваші ризики на інфікування і запитає про травму. Він повинен буде дізнатися коли, де і як це сталося, в якому стані була голка — відкрита чи закрита, з наявними ознаками залишків крові чи без, як саме стався контакт з голкою та як глибоко вона проникла під шкіру. Будьте готові максимально чітко згадати всі деталі. Якщо буде встановлено, що ризики інфікування відсутні — ви дійсно можете перестати хвилюватися. Якщо ж лікар оцінив ваші ризики як високі, найбільш ймовірно, що вам знадобиться щось з цього переліку:

 • профілактика антибіотиками для уникнення шкірної інфекції
 • щеплення проти гепатиту В
 • профілактична терапія від ВІЛ
 • зразки вашої крові можуть бути перевірені на гепатит В, гепатит С або ВІЛ одразу або після певного проміжку часу

Коли ви отримаєте інструкцію як діяти — надалі ви можете консультуватися з вашим сімейним лікарем. Обов’язково потрібно дотримуватися всіх інструкцій. Особливо щодо прийому профілактичних препаратів для запобігання зараження.

Як запобігти пораненням голкою поза межами лікарні?

Дотримуйтесь правил безпеки та утилізації. Коротка інструкція як безпечно зібрати використані шприци та голки [7] знаходиться на даному ресурсі: https://bit.ly/2UoZsE8:

Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. За даними, на початок 2018р. в країні проживало 244 000 ВІЛ-позитивних людей. Кожен сотий громадянин України у віці від 15 до 49 років інфікований ВІЛ, що є одним із найвищих показників серед країн європейського  регіону [6].

Для забезпечення безпеки медичного персоналу запропоновано використання «безпечних шприців». Працюючи з пацієнтам з групи підвищеного ризику (пацієнтів з СНІД, гепатитом В і С, необстежені пацієнти), актуальність використання «безпечних шприців» дуже висока. Нерідко травмування виникає при надяганні ковпачка на ін’єкційну голку після проведення ін’єкції [2, 4, 5]. На малюнку 1 зображена локалізація травми ін’єкційними голками за даними журналу JAMA [3]. Застосування шприців із захистом вістря голки представляє великий практичний інтерес. Нещодавно вітчизняна компанія «Юрія Фарм» представила перший такий девайс на ринку Україні. Зберігаючи всі переваги попередників, «безпечний шприц» має спеціальний захисний ковпачок який закриває вістря голки та захищає від уколу після використання шприца, зріз голки завжди направлений в сторону захисного ковпачка, блокування голки можливо однією рукою, що виключає можливість «гострої травми» та контакту медичного персоналу з кров’ю хворого.

Мал. 1 Локалізація травми ін’єкційними голками (за даними Marnejon T., Gemmel D., & Mulhern K. (2016). Patterns of needlestick and sharps injuries among training residents. JAMA internal medicine, м176 (2), 251-252).

Громадська спілка «Національна спілка медичних сестер приватної практики» провела дослідження даної проблеми. Метою нашої роботи є мінімізувати дану проблему. З певних причин достовірної статистики по «гострих травмах» медичними виробами на робочому місці в Україні немає. Так в США щорічно фіксується 800 000 «гострих травм», а це 30 уколів на 100 лікарняних ліжок [4, 5]. При тому, що в 60-80 % випадків не фіксуються та не враховуються. Звертає на себе увагу той факт, що по статистиці США серед постраждалих медичних працівників:

 • 44% – медичні сестри
 • 2,6% – лікарі
 • 40% – досвідчені користувачі

Для вивчення проблеми ми розробили анкету, яку розіслали 1300 медичним сестрам з різних стаціонарних відділень України. Отримали відповіді на 638 анкети (відповіді надали 49% респондентів), з яких в 14 (1% респондентів) анкетах було зазначено, що респондент не отримував «гострих травм» на робочому місці. Основні питання, які задавались в анкеті:

 • Стаж роботи
 • Профіль відділення в якому Ви працюєте
 • В якому підрозділі Ви працюєте
 • Як часто Ви травмуєтесь на робочому місці в рік (укол голкою)
 • У разі уколу голкою, в якій ситуації це відбувалося?
 • Чи завжди фіксуєте факт травми?
 • Чи був контакт даної голки з кров’ю пацієнта?
 • Хотіли б Ви мати безпечні шприци в своїй повсякденній роботі?

Проаналізувавши відповіді  624 респондентів, які мали «гострі травми на робочому місці ми отримали дані які наводимо нижче.

Статистичні дані надала ГС «Національна спілка медичних сестер приватної практики»

Як видно з нашого опитування майже половина респондентів (49%) які отримували «гострі травми» на робочому місці це люди з досвідом роботи від 1 до 5 років, також помітна тенденція, що зі збільшенням стажу зменшується кількість «гострих травм» на робочому місці.

Статистичні дані надала ГС «Національна спілка медичних сестер приватної практики»

Більшість респондентів мають не більше п’яти випадків «гострої травми» за рік.

Статистичні дані надала ГС «Національна спілка медичних сестер приватної практики»
 1. під час прибирання приміщення молодшим медичним персоналом;
 2. під час утилізації використаних медичних засобів під час одягання захисного ковпачка на голку;
 3. при передачі шприца з голкою;
 4. під час надання невідкладної допомоги

Респонденти зазначили, що на першому місці ризик отримання «гострої травми» є надання невідкладної допомоги а на другому місці утилізація використаних медичних засобів та одягання захисного ковпачка на голку.

Статистичні дані надала ГС «Національна спілка медичних сестер приватної практики»

На превеликий жаль далеко не кожний факт «гострої травми» в Україні фіксується у лікувальному закладі. Аналогічна ситуація і в статистиці США – 60-80 % випадків не фіксуються та не враховуються.

Статистичні дані надала ГС «Національна спілка медичних сестер приватної практики»

Переважна більшість всіх респондентів бачить потребу в більш безпечних девайсах, за рахунок яких можливо зменшити ризик інфікування. Два відділення анестезіології та інтенсивної терапії (17 медичних сестер) в місті Київ прийняли участь у тестуванні нових «безпечних» шприців з голкою, яка має захисний ковпачок. Захисний ковпачок закриває вістря голки та захищає від уколу після використання шприца. Зріз голки завжди направлений в сторону захисного ковпачка. Блокування голки можливо однією рукою.  Даний девайс призначений для попередження «гострої травми» та попередження ризиків інфікування на робочому місці. Громадська спілка «Національна спілка медичних сестер приватної практики» провела опитування медичних сестер з приводу підвищення безпеки під час виконання ін’єкцій.

Статистичні дані надала ГС «Національна спілка медичних сестер приватної практики»

Всі респонденти позитивно оцінили нові шприци від компанії Юрія Фарм та висловили бажання замінити «класичні» шприци на «безпечні».

Висновки:

 1. Проблема «гострої травми» на робочому місці існує та є не до оціненою медичною спільнотою.
 2. Частіше отримують «гостру травму» на робочому місці менш досвідчені медичні сестри.
 3. Фіксується лише кожен 5 факт «гострої травми» на робочому місці.
 4. Безпечні шприци зменшують ймовірність «гострої травми» та запобігають ризику інфікування.

Більшість медичних працівників має потребу в сучасних девайсах, направлених на попередження «гострої травми» та попередження ризиків інфікування на робочому місці.

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Генерація паролю